Mobilní aplikace

mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

google-play-downloadapp-store-download

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

KRIZPORT

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE:3
DNES:25
TÝDEN:3426
CELKEM:1599957

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Události a akce

Jaro na dědině (1. – 3. 4. 2022)

Po dvou letech covidového období se v předvelikonočním čase opět vrátila výstava spojená s jarmarkem a tvořivými dílničkami pro děti s názvem Jaro na dědině. Pořadatelství se opět ujal kulturní výbor naší obce, a již tradičně dal přednost výrobkům místních obyvatel a firem.

Během tří dnů jste se mohli nejen pokochat krásou blatnických kraslic paní Čihákové, květinových vazeb firmy Kytice z Blatnice a dalších výrobků, ale i nakoupit výzdobu či dárky na Velikonoce.

Součástí byly i tvořivé dílničky určené pro naše nejmenší. Děti (a nejen ty) tak měly možnost malovat kraslice s paní Čihákovou, s členkami kulturního výboru si pak mohly vyrobit výzdobu k nadcházejícím svátkům jara. Domů si všechny děti odnášely nejen zdobené zápichy do květináčků, kuřátka z vlny, zajíčka či slepičku z filcu a další výrobky, ale i spoustu inspirace k domácímu tvoření.

I přes nepříznivé počasí nás potěšil velký zájem nejen dětí, ale i dospělých a už teď se těšíme na další shledání.

Milena Nejezchlebová

kulturní výbor

Jarní výstava

Jarní výstava

Jarní výstava

 

 

Divadelní představení – Zácpa

Nedělní odpoledne, 24. října 2021, nám v místním kulturním domě zpestřilo divadelní představení v podání Ostrožsko – Lhotského divadla. Tentokrát si pro nás ochotníci připravili komedii Antonína Procházky – Zácpa. Komedii o tom, co všechno se může přihodit během zácpy na dálnici a jak může změnit životy zúčastněných. 

Jako bonus si mohli návštěvníci o přestávce prohlédnout výstavku korálkových obrazů, kterou přivezla autorka z Ostrožské Lhoty. 

Velmi nás potěšilo, že i přes omezující opatření přišlo přes 80 diváků, kteří se chtěli pobavit „živou kulturou“. Doufáme, že zájem veřejnosti o tato představení bude i nadále a že se brzy setkáme na dalším plánovaném divadelním představení.

 

Milena Nejezchlebová

kulturní výbor

divadlo

Divadlo

Blatnické vinobraní s otevřenými sklepy 2021

Při letošním organizování Blatnického vinobraní se obec Blatnice spojila s Cechem blatnických vinařů, a tak došlo ke změnám, které snad byly ku prospěchu této akce a bude se v nich i nadále pokračovat. Naše vinobraní se vždy koná následující víkend po Slavnostech vína v Uherském Hradišti, kde nám přálo velmi teplé a slunné počasí. Doma nás však provázelo chladno, mraky, a dokonce i přeháňka, která způsobila krátké zdržení průvodu. Za doprovodu Blatnické dechové hudby však nakonec všichni krojovaní účinkující, příznivci folkloru i chasa, která nesla hrozen, zamířili k búdám Pod Staré hory.

Vinaři z Cechu otevřeli své sklepy k degustaci vín či burčáku. Kulturní výbor se postaral o bohatý program, do kterého se zapojily místní sbory a soubory – Ženský pěvecký sbor Pútnice z Blatnice, Mužský pěvecký sbor, DFS Vavřínek a FS Svodnica.  Mladší generaci doprovázeli Cimbálová muzika Višňa z Ostrožské Lhoty a Tomáš Blahynka se svou harmonikou. Jako host v programu vystoupili Dětský folklorní soubor Veličánek zastupující horňácký folklor a Soubor lidových písní a tanců Žerotín ze Strážnice s cimbálovou muzikou Jožky Šťastného, který nám předvedl mimo jiné i pásmo tance charakteristického pro Strážnici – danaje.

  V průběhu programu byl paní Marii Perutkové udělen titul Osobnost obce za celoživotní zásluhy v oblasti kultury a propagace obce, a to u příležitosti dovršení životního jubilea 80 let. Čestné uznání bylo uděleno panu Ondřeji Hadašovi za mimořádné zásluhy a pomoc obcím zasažených ničivým tornádem v roce 2021. Za pomoc při odklízení následků tornáda byli oceněni i členové Sboru dobrovolných hasičů.

Již tradičně došlo i na oblíbenou dražbu hroznu, na který nám společnost Víno Blatel, a.s. věnovala své výpěstky. Výtěžek bude použit na pořízení slavnostního čepení pro dívky, které bude moct využívat jak hodová chasa, tak členky FS Svodnica.  K dobré pohodě během odpoledne přispěla svými vstupy i Blatnická dechová hudba a závěr programu patřil cimbálové muzice Višňa.

I přes nepříznivé počasí se Blatnického vinobraní zúčastnilo větší množství lidí než obvykle. Někteří jen putovali mezi búdama, někteří sledovali program a jiní zvládli oboje. Všichni si snad přišli na své a příští rok tuto akci navštíví znovu. Doufám, že počet návštěvníků ještě poroste, a na všechny, kteří k nám zavítají, se budeme těšit.

 

Milena Nejezchlebová

předsedkyně kulturního výboru

 


Blatnické vinobraníBlatnické vinobraní

 

Oživené obrazy

V pátek 17. září 2021 proběhlo v obřadní síni Obecního úřadu slavnostní zahájení výstavy Oživené obrazy.  Výstava je pořádána ve spolupráci Galerie Joži Uprky, folklorního souboru Svodnica a obce Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Zájemci tak mohou shlédnout deset panelů s fotografiemi souboru Svodnica, které jsou motivovány obrazy malíře Joži Uprky. Tento projekt vznikl k připomenutí významného 160. výročí jeho narození.

Zahájení výstavy se ujala paní starostka Svatava Blahynková spolu s ředitelem galerie, panem Ladislavem Bednaříkem, a vedoucí folklorního souboru Svodnica, paní Irenou Janků.  Celým večerem nás provázela cimbálová muzika Burčáci, vystoupil soubor Svodnica a jejich hosté – Mužský pěvecký sbor z Blatnice.

Vystavené fotografie i poutavou knihu fotografií mapující tuto výstavu lze zakoupit na základě objednávky na  e-mailové adrese fssvodnica@gmail.com nebo telefonicky na čísle 606 717 830.

 


Oživené obrazyOživené obrazyOživené obrazyOživené obrazy

Slavnosti vína a otevřených památek  Uherské Hradiště – 11. září 2021 

            Po nucené pauze v loňském roce jsme letos měli možnost se účastnit oblíbených Slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Blatnický autobus Pastelka tak v sobotu ráno nejprve převážel všechny, kteří se účastnili tradičního slavnostního průvodu, a během dopoledne ještě i naše pěvecké sbory, které měly vystupovat v programu vyhrazenému Blatnici.

            Tentokrát byla obec Blatnice, spolu s ostatními obcemi regionu Ostrožsko – Veselsko, v průvodu zařazena skoro na samý konec Vinohradské ulice, a tak před sebou účastníci měli několikahodinovou procházku. Neobvykle slunné a horké počasí bylo ke konci průvodu už trochu úmorné, a tak malý žebřiňák nepřepravoval pouze věci, ale i menší děti. Blatnici v průvodu reprezentovala nejen krojovaná chasa, folklorní soubor Svodnica a děti ze souboru Vavřínek, ale i vedení obce s členy kulturního výboru a všichni, kteří měli elán se obléct do kroje a účastnit se. Početnou posilou v závěru průvodu se stal ženský a mužský pěvecký sbor. Velkou pozornost vzbuzoval tradiční hrozen, který byl v závěru programu věnován Stacionáři Diakonie Českobratrské církve evangelické, která v Uherském Hradišti provozuje služby pro postižené osoby. V centru pozornosti přihlížejících byly i dívky ze souboru Svodnica, kterým vedoucí navázaly slavnostní čepení.

            V Redutě a jejím nádvoří vždy probíhá odpolední program našeho regionu. Letos dostala obec Blatnice hodinový prostor pro vystoupení. V tomto programu se tak představil dětský folklorní soubor Vavřínek doprovázený na harmoniku Tomášem Blahynkou.  Vavřínek se průběžně střídal s folklorním souborem Svodnica, který doprovázela cimbálová muzika Fraj z Veselí nad Moravou i pan Blahynka s harmonikou. Během programu zazpíval i Ženský pěvecký sbor Pútnice z Blatnice a Mužský pěvecký sbor.

            Během odpoledne se folklorní soubor Svodnica představil i v programu s názvem „Aj, ty Svatý Rochu, daj nám vína trochu“, který proběhl ve skanzenu Rochus. 

            Přestože panovaly obavy, zda budou letošní Slavnosti vína tak dobré, jak jsme byli zvyklí z předchozích let, ten, kdo se jich účastnil, ať už jako účinkující nebo jako host, určitě nelitoval.

 

 

Milena Nejezchlebová

předsedkyně kulturního výboru

  


Slavnosti vína UHSlavnosti vína UHSlavnosti vína UH