Historie

Pokud se chcete pokochat krásou starých vinných sklepů, vinohradů, lesů a napít se jiskrného "Blatnického Roháče" zavítejte k nám do Blatnice pod Svatým Antonínkem. Obec leží na jižní Moravě při severovýchodní hranici hodonínského okresu asi 30 km od Hodonína a 20 km od Uherského Hradiště. V úrodném kraji vinné révy, jemuž od pradávna vévodí vévodí poslední výběžek Bílých Karpat - Antonínský kopec - místo světoznámých poutí.

První písemná zmínka o Blatnici pod Sv. Antonínkem pochází z roku 1046 ze zakládací listiny staroboleslavské kapituly.

V obci se i nadále zachovávají lidové zvyky a obyčeje. V nádherných lidových krojích lze spatřit pár blatnických děvčat a šohajů především o blatnických hodech a hlavně při světoznámých poutích na kopci sv. Antonína, jejichž atmosféru zachytil na svých obrazech slavný malíř
Joža Uprka

Blatnice ležela na obchodní cestě a byla součástí kunovického a později olomouckého biskupství. V roce 1296 patřila Oldřichu z Hradce.

První zmínky o blatni-ckém víně, které se dováželo až do Prahy, jsou datovány na konec 13. a počátek 14. století. Do tohoto období lze tedy i klást počátek vinohradů v Blatnici pod Sv. Ant.
Začátkem druhé poloviny 14. století vznikla ve zdejší oblasti velká panství a k jednomu z nich - Ostrožskému -v dalších staletích Blatnice pod Sv. Ant. patřila. Obec Blatnice pod Sv. Ant. je v současné době se svými 2012 obyvateli střediskovou obcí, dopravně dobře dostupnou (železniční i autobusové spojení). Nachází se zde zdravotní středisko - kde sídlí praktický, zubní a dětský lékař, pošta, základní a mateřská škola, lékárna, farní úřad, nákupní středisko, dále prodejny  textilu, domácích potřeb, zahrádkářských potřeb, pekárna a také čerpací stanice PHM.

Turisté se mohou ubytovat v Resortu Rybníček , v penzionu Parnas přímo v památkové rezervaci vinných sklepů, v penzionu Sauvignon, v penzionu Hruška ve středun obce a také v chatě mysliveckého sdružení na kopci sv. Antonína. Najíst se je možno v restauracích Adriana, Roháč, v restauraci Resortu Rybníček a Obecním pohostinství .

Obec je úzce spjatá s vinařstvím, které má bohatou tradici. To potvrzují i nápisy na příjezdech do obce: 'Vítá Vás vinařská obec Blatnice pod Sv. Ant." Zejména klimatické podmínky, ale i půdní složení umožňuje docílit velmi dobré cukernatosti a aroma hroznů, jako základu pro výrobu kvalitních vín, z nichž nejznámější je " Blatničky Roháč ". Vinaři v obci zpracovávají značnou část úrody hroznů tradičním způsobem ve vinných sklepech. Nejstarší pocházejí z konce 16. a počátku 17. století. Blatnice pod Sv. Ant. je součástí strážnické vinařské oblasti. Výrobou a prodejem révového vína se v obci zabývají jak drobní pěstitelé tak vinařské firmy.

V letním období je možno vykoupat se na koupališti na okraji obce. K dispozici je fotbalové hřiště, sportovní hala, posilovna a souna. Pro cyklisty je dostatek stezek, Jejichž využití lze spojit s návštěvou ve vinném sklípku u některého z místních vinařů.

Krása vinic rozprostírající se kolem obce a půvab sklípků ve Vás zanechá nezapomenutelný zážitek při návštěvě Blatnice pod Svatým Antonínkem.

Tabulka vzdáleností od Blatnice pod Svatým Antonínkem

284 km

Brno

87 km