Vinařství
Obec leží úrodném kraji vinné révy, jemuž vévodí Antonínský kopec s kaplí Sv. Antonína Paduánského - místo vyhlášených poutí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1046 (zakládací listina starobolevské kapituly). Blatnice pod Sv Antonínkem byla součástí kunovického panství a později olomouckého viskupství. V roce patřila Oldřichu z Hradce. Blatnické víno bylodováženo až do Prahy již koncem 13. a počátkem 14. století. Do tohoto období je datován i vznik vinohradů v obci. Do druhé poloviny 14. století patřila obec k Ostrožskému panství
Klimatické podmínky a půdní složení umožňují vozvíjet vinařství, které se soustředilo do viných sklepů, jejichž historie sahá až na konec 16. a počátek 17. století
V obci jsou zachovány lidové zvyky a obyčeje jako jsou hody a především poutě na kopci Sv. Antonín, které byly častou předlohou pro malíře Jožu Úprku.
Dobrá dopravní dostupnost (železniční i autobusové spojení) předurčuje obec a okolí k turistickým a cykloturistickým výletům. V obci jsou dostatečné ubytovací a stravovací kapacity s dobrými možnostmi aktivního odpočinku. Dále se v obci nachází zdravotní středisko s lékárnou, farní úřad, pošta a čerpací stanice PHM.
V současné době žije v obci 2080 obyvatel.
Odrůdy vinné révy pěstované ve vinicích v Blatnici pod Sv. Antonínkem
Cech blatnických vinařů
Cech blatnických vinařů je dobrovolným sdružením pěstitelů a výrobců vín. Sídlem sdružení je Blatnice pod Svatým Antonínkem č. 28 (budova Obecního úřadu).
Hlavní činností je:
-
podávání žádostí o povolení přiznávat označení vína originální certifikace (dle zákona o vinohradnictví a vinařství) příslušnému ministerstvu.
Doplňkovou činností je:
-
propagace vín v dané oblasti
-
pořádání vinařských výstav.
Členem sdružení mohou být pouze pěstitelé, kteří mají zaregistrovány ivnice na území, pro které sdružení žádá u příslušného ministerstva povolení přiznávat označení vína originální certifikace, a kteří jsou zároveň výrobci (dle § 23 zák. č. 321/2004 Sb., o vinohradnictví a vinařství).
Blatnice pod Svatým Antonínkem je malebná slovácká vesnice, nacházející se v koutě jihovýchodní Moravy pod prvními výběžky Bílých Karpat. V tomto kouzelném kraji, kde je mírné podnebí, úrodná půda, se odedávna dařilo révě vinné, z jejichž hroznů se zde vyrábí nezaměnitelný mok, zvaný víno.
Podle lidových pověstí se zdejší víno pilo již na Svatoplukově stolci a dochovaných záznamů se ve 13. století vozilo do Prahy a Vídně. Po staletí se zde pěstovalo hodně známých, dnes již vyhynulých odrůd. V dnešní době k nejrozšířenějším a nejkvalitnějším patří burgundské odrůdy, a proto se ne neprávem zdejší vinice nazývají Burgundskem Moravy. I v dnešní moderní době je zde cítit mimořádný vztah lidí k vinicím a výrobě vína. Vinné sklepy v búdových oblastech Staré Hory, Kamenice a většině rodinných domů, jsou každoročně na podzim naplněny tímto lahodným nápojem. Nezapomenutelné večery strávené při mudrcírování, ochutnávání a hodnocení nového zrajícího vína, dávají zapomenou na celoroční námahu.
Cech blatnických vinařů je spolek vinařů, který vznikl ve spolupráci s Obecním úřadem v Blatnici pod Svatým Antnonínkem, za účelem povznesení a propagace blatnických vín.
Při "Putování z búdy do búdy" na Vás dýchne nejenom neopakovatelná atmosféra historie a současnosti blatnického vinařství, ale i um, píle a srdečnost jednotlivých vinařů, kteří navazují na dědictví svých vinařských rodů. Každý z nich nabídne to nejlepší víno, co má a věřte, že všichni plně pochopíte význam slov "IN VINO VERITAS". No a právě proto Vám nezbývá nic jiného, než se přijít přesvědčit a ochutnat!
Srdečně zve Cech blatnických vinařů
více informací na: www.vinariblatnice.cz