Obec přátelská rodině

Obec přátelská rodině Pokud ještě někdo má zájem vyplnit dotazník v tištěné podobě, schránka na odevzdání bude ponechána u vchodu na poštu do konce tohoto týdne.

Audit familyfriendlycommunity

Záleží nám na tom, aby se v Blatnici po Svatým Antonínkem dobře žilo.

Myslíte si, že v  Blatnici po Svatým Antonínkem, něco chybí? A vy víte, co?

Chcete, aby někdo naslouchal vašim přáním a potřebám?

Blatnici po Svatým Antonínkem se letos zapojil do unikátního projektu, který mapuje existující služby ve prospěch rodiny – tím vlastně všech obyvatel – a zjišťuje, co zde chybí,  co by občané uvítali...

Nebojme se říct o svých představách a přáních, dostanete prostor. Je zde zajímavý projekt, který si klade za cíl vytvořit prostředí přátelské rodinám, všem jejím členům. Od maminek s malými dětmi, přes děti navštěvující školku, školu, mládež, mladé rodiny, rodiče i seniory. Všichni jsou členové rodin a pro všechny chce být naše město otevřené a nabízet vyžití a možnost realizace.

Složitý název, ale skvělá myšlenka

Projekt, o kterém píšeme, má anglický název. Název je závazný, protože se jedná o mezinárodní značku. V roce 2006 vznikl v Rakousku s cílem rozšířit jej po zemích Evropské unie a jako jeden z prvních regionů jej převzal Jihomoravský kraj. Anglický název – AUDIT FAMILY FRIENDLY COMMUNITY – doslovně znamená „AUDIT OBCE PŘÁTELSKÉ RODINĚ“.

Co to vlastně je Audit familyfriendlycommunity?

• nástroj na podporu rozvoje rodinné politiky v obcích, výborné nekonfliktní politikum
  • od latinského slova audire (slyšet, naslouchat) – mezi obcí a občany s cílem zjistit, co potřebují pro to, aby se jim v obci nebo městě lépe žilo
  • smyslem je netvořit opatření od „zeleného“ stolu, ale zapojit neziskový sektor, politickou reprezentaci, zaměstnavatele, školy a občany ve všech fázích života – rodiče, mládež, seniory
  • v roce 2015 Jihomoravský kraj získal licenci k realizaci od Familie & Beruf Management GmbH Vídeň jako první zahraniční subjek

Cíl a přínos:

• získání komplexního přehledu o stavu existujících prorodinných opatření
  • získání nových podnětů a nápadů od občanů, navázání spolupráce
  • realizace konkrétních opatření​, která budou pro rodiny ​a seniory přínosná a budou vycházet z jejich potřeb
  • prostředky obecního rozpočtu budou vynakládány efektivně
  • zvýšení atraktivity obce jako místa vhodného pro rodiny, děti, seniory ​a podniky – zaměstnavatele
  • ovlivňování veřejného klimatu s cílem zpřístupnit příklady dobré praxe ostatním
  • rozvoj komunální rodinné politiky ve městech a v obcích
  • podpora a posilování vztahů mezi samosprávou obce, občany, mezi lidmi navzájem

Záleží na tom, aby se nám tu dobře žilo a tak po zmapování přání rozhodne o realizaci těch, která v obci zatím chyběla.

Uskuteční se dvě setkání, na kterých se budeme zabývat podněty, které získáme od vás.  Všichni dostanete příležitost se zapojit se svými náměty a nápady, které by mohly zlepšit klima v našem městě.

První setkání se již uskutečnilo v úterý 5.4.2022 a druhé bude v úterý 7. června 2022. Pozvání platí pro každého, komu na aktivním a barevném životě v Blatnici po Svatým Antonínkem záleží.

Výhodou účasti v projektu je zejména to, že bude možnost uplatnit zkušenosti obcí, které audit již provedly, možnost stát se součástí sítě obcí u nás i v zahraničí, které si, stejně jako my, váží rodiny jako aktivního činitele své prosperity a rozvoje.

Co už se díky projektu podařilo v jiných obcích:

• Vybudování kavárny v obci
  • Sdílený kalendář všech akcí
  • Nové stojany na kola
  • Propagace možností hlídání a péče o děti
  • Odborné poradenství při péči o osobu blízkou
  • Vytvoření mapy nebezpečných přechodů a míst
  • Podpora vzniku kroužku keramiky
  • Podpora vzniku hřiště pro teenagery
  • Vznik Family Pointu
  • Lavičky – rozmístění v obci + zvýšení počtu
  • Nabídka prostor – tematické přednášky a interaktivní workshopy

Informace o průběhu projektu budou průběžně publikovány na webu obce.

Vytvořeno: 10. 5. 2022
Poslední aktualizace: 24. 5. 2022 7:23