Mobilní aplikace

mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

google-play-downloadapp-store-download

Novinky o koronaviru a další aktuality z našeho webu.
Stačí si stáhnout mobilní aplikaci.
×
Více informací

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

KRIZPORT

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 2
DNES: 308
TÝDEN: 308
CELKEM: 1076594

Svátek

Svátek má Gustav

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Den suchého zipu

Zítra má svátek Miluše

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Dozvuky Horňáckých slavností v Praze

V sobotu 21.9. se na pražské Kampě uskutečnily již jedenácté dozvuky horňáckých slavností. Tyto slavnosti jsou předně o horňácku a jeho originální kultuře. Obec Blatnice pod Svatým Antonínkem byla pozvána jako host. Osloven byl dívčí soubor Svodnica pod vedením Ireny Janků a Blanky Cintulové. Dále byl pozván dětský soubor Vavřínek se sólistkou Veronikou Hanákovou. Naši obec presentovalo nejenom bohaté krojové zastoupení účinkujících, ale také velký, téměř 100kg slavnostní hrozen, který sestavila paní Kuřinová. Hrozny darovali blatničtí vinaři. Dále byly účastníkům roznášeny vynikající blatnické koláčky z místní pekárny Bachan. Po 16. hodině proběhlo „vinšování“ kdy blatničané i horňáci předali dary zástupcům Prahy 1. Je třeba připomenout, že na slavnostech nechyběl i vážený host a to pan kníže Karel Schwarzenberg, který nejenom pozorně poslouchal program, ale v závěru i popřál majstrovi Martinu Hrbáčovi k jeho životnímu jubileu 80ti let.
Kolem 18té hodiny došlo i k očekávané dražbě slavnostního hroznu. Podmínky dražby byly dvě, a to že výtěžek půjde na podporu kultury v Blatnici (konkrétně byl věnován dívčímu sboru Svodnice) a dále že hrozny budou ihned po dražbě nabídnuty všem účastníkům malostranského vinobraní, zejména těm nejmenší. Po adrenalinovém licitování se částka vyšplhala na 3tis. Kč, kdy hrozen vydražila paní Adéla Gajdová z Prahy, která obě podmínky ihned splnila. Tímto jí ze srdce děkujeme za projevenou podporu při dobročinné dražbě. Je mou milou povinností uvést, že navíc darovala paní Adéla Gajdová 500,-Kč na podporu dětského folklorního souboru Lúčánek.
Náročnou cestu autobusem kompenzoval perfektní program, na který budeme dlouho vzpomínat. Programy uváděl skvělý organizátor Tonda Vrba, dále Martin Kuchyňka a Ladislav Čumba. V závěru je třeba poděkovat vystupujícím za ukázkovou propagaci obce, dále všem, kteří materiálně podpořili blatnickou výpravu a v neposlední řadě také rodičům, kteří doprovázeli své děti na náročné cestě do Prahy a zpět.
/text: Antonín Hanák
foto : Nikola Mirošová, Viktorie Martinková, Antonín Hanák /